13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Ordu'da selin ardından...

Son Güncelleme: 10 AĞUSTOS 2018 - TSİ 10:20

Ordu’da selin ardından şimdi yaralar sarılmaya çalışılıyor. Tonlarca fındığın denize aktığı yolların köprülerin zarar gördüğü bölgede, fındık üreticileri hasarlarını tespit etmeye çalışırken, İkizce ilçesinde meydana gelen heyelanda bir kişi yaşamını yitirdi.

Valilik, vatandaşları sel, baskın, heyelan ve yıldırıma karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken, tedbir amaçlı olarak 53 ev boşaltıldı.

Bölgede yağışlar dün de devam ederken Ünye ilçesindeki Tabakhane deresi taşınca Karadeniz Sahil Yolu’nda ulaşım yine çift yönlü olarak durduruldu. Çöken diğer köprülerde de iş makineleri enkazları kaldırmak için çalışmalara başladı. Selin yıktığı Cevizdere Köprüsü’nde ise yıkım işlemine başlandı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgedeki dere yatağında yapılacak ayağın üzerine yeni köprü inşa edileceği, köprünün yapımı tamamlanana kadar Sahil Yolu’nda ulaşımın tek şeritten kontrollü sağlanacağı belirtildi. Ancak sağanağın devam ettiği ilçedeki Tabakhane Deresi’nin debisi yükseldi.

Ekipler, derenin üzerinde bulunan Sahil Yolu’nun üzerindeki köprü ile diğer köprüleri araç ve yaya trafiğine kapattı. Belediye ekipleri, derenin taşma ihtimali dolayısıyla vatandaşları can ve mal güvenlikleri için bölgeyi terk etmeleri yönünde anonslarla uyardı. Derenin etrafında bulunan ev ve iş yerlerinin zemin katlarının da boşaltılması istendi. Tabakhane Deresi’nin bazı bölgelerinde suyun yola taştığı gözlendi.

Fındık bahçeleri çamura büründü

Bölgede çok sayıda fındık arazisi, aşırı yağış sonucu meydana gelen selde sular altında kaldı. İlçede hasat edildikten sonra kurutulması için bekletilen fındıkların, derelerde su seviyesinin yükselmesiyle sel sularına kapılıp, denize kadar sürüklenmesi sonucu üretici zarara uğradı. Bölgeye gelen yetkililer, hasar tespiti için çalışma başlattı.

Milliyet

Etiketler: ordu sel

İlgili Haberler