7 Safer 1440 | 16 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...04.12.2017

Son Güncelleme: 4 ARALIK 2017 - TSİ 15:17

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Aralık, Körfez Ülkeleri için yıllık zirve ayı demek. Bu 38.si yapılacak zirvenin ev sahipliğini yapacak olan Kuveyt, Körfez ülkelerinin liderlerine ve onların maiyetlerine yönelik davetlerini bu ülkelerdeki büyükelçileri vasıtasıyla resmi olarak tamamladı. Yaklaşan Körfez Liderleri Zirvesi, hem uluslararası hem de bölgesel gelişmeler nedeniyle oldukça önem taşıyor. 

Körfez ülkeleri genelinde, inşaat sektöründe 2017 yılında tamamlanan projelerin toplamının 130 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Bir araştırma şirketinin raporuna göre, 2017’de tamamlanan inşaat projesi bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı. Körfez genelinde halen 2.6 trilyon dolarlık aktif inşaat projesi bulunuyor ve bu projeler Körfez Ülkelerinin GSMH toplamının yüzde 16’sını oluşturuyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı OPEC ile, Rusya arasında petrol üretiminde azaltmaya gidilmesi anlaşmasının 2018 yılı sonuna kadar uzatılması yönünde görüş birliği olduğu basına yansıyan haberler arasındaydı. 

Suudi Arabistan

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Sağlık Bakanları önümüzdeki günlerde biraraya gelecek. Sağlık sisteminin geliştirilmesi üzerine yapılabilecek ortak çalışmaların konuşulacağı toplantı Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılacak.

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de 1 milyon 400 bin  hasta kaydı dijital ortama aktarılıyor. Üçüncü aşamaya gelen sağlık sisteminde otomasyon projesi toplamda bugüne kadar yapılan 112 milyon işlemi içine alacak. Hasta ve doktorların kolayca erişimine açık olacak sistem aynı zamanda farklı hastanelerde yapılan işlemlerin tek kayıt altında görülebilmesini sağlıyor.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel