2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Şehirlerarası ulaşım 'dondu'

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2015 - TSİ 11:28

Yoğun kar yağışı birçok şehirlerarası yolu kapattı. 24 ilde okullar tatil edildi. Türkiye'nin en güney ucu olan Mersin'in Anamur ilçesinde, 20 yıl sonra kar yağdı.

Balıkesir-Bursa yolu önceki gece kapandı. Araçlarında saatlerce mahsur kalan vatandaşlara, AFAD kumanya dağıttı. Önceki gece 1 saat kapanan Bursa-Ankara yolunda da ulaşım güçlükle sağlandı. Kar kalınlığının yarım metreye ulaştığı Bolu Dağı'nda, kar yağışına sis de eklenince görüş mesafesi 35 metreye kadar düştü.

Anamur'a 20 yıl sonra kar

Balıkesir-Kütahya, Afyonkarahisar-Kütahya, Yozgat- Kırşehir ve Sivas-Malatya yolları kar ve tipi, Afyonkarahisar-İzmir yolu ise kaza nedeniyle kapanırken, Denizli-Antalya karayolunda da trafik kontrollü olarak sağlandı. Afyonkarahisar'da 3 otobüsün karıştığı kazada 35 kişi yaralandı. Bolu, Bursa, Yalova, Kastamonu, Burdur, Kırşehir, Düzce, Eskişehir, Sakarya, Karaman, Zonguldak ile Ankara ve Konya'nın 8, Denizli'nin 6, Balıkesir'in 5, Kırıkkale ve Afyonkarahisar'ın 4 Adıyaman'ın 2, Manisa, Bartın, Adana, Sivas'ın 1 ilçesinde okullar tatil edildi.

istanbul'da ise Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçelerinde, kaymakamlıklarca eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmesi kararlaştırıldı.

Muğla’ya 4 yıl sonra kar yağdı

Muğla’ya dört yıl aradan sonra ilk defa kar yağması vatandaşları şaşkına çevirdi.

Menteşe ilçesinde etkili olan soğuk hava ve sıcaklığın aşırı düşmesi nedeniyle Çevre Yolu’nda tarlalarda suların ulaştığı alanlar ve derelerle birlikte Damla Deresi Şelalesi de buz tuttu.

  • Önceki gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 16 dereceyle Kars’ta kaydedildi. Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle Bitlis’te kar kalınlığı 145 santimetreye ulaştı.
  • Çorum, Sinop, Amasya ve Rize’de 772 köy ile Samsun’da 17 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.
  • Hatay merkez ve Reyhanlı’da etkili olan sağanak nedeniyle 100 bin dekar tarım alanı sular altında kaldı.
  • Mersin Erdemli ve Anamur ilçelerine kar yağdı. Erdemli ilçesinde Tömük, Çeşmeli ve Kargıpınarı mahallelerindeki narenciye bahçeleri de karla kaplandı.

Milliyet