13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

81 ilde aynı anda fidan dikildi

Son Güncelleme: 8 NİSAN 2019 - TSİ 16:47

Doğa ve çevreye yönelik farkındalık hareketleriyle öne çıkan ÇEKUD, Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın farklı noktalarında aynı anda onbinlerce fidan ve tohumu toprakla buluşturarak önemli ve farklı bir rekora imza attı.

Daha önce Sofrada Sıfır Artık ve karbon ayak izini ölçen Karbonmetre projeleri ile sertifikalı online fidan bağış sistemi dikiliagacimvar.com projelerini hayata geçiren Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) baharın gelmesiyle birlikte ilginç bir faaliyete imza attı.

ÇEKUD tarafından geçen yıl başlatılan ve kamuoyunda yankı uyandıran “Köklerimiz Bu Topraklarda” konseptli doğayla buluşma ve fidan dikme etkinliğinin bu yıl ikincisi 7 Nisan 2019 Pazar günü gerçekleştirildi. Türkiye’nin 81 ilinin tamamında, büyük ilçelerde ve katkısıyla dünyanın farklı şehirlerinde saat 13.00’te aynı anda başlayan etkinlik kapsamında onlinlerce fidan ve tohum toprakla buluştu. 

“Ağaçlar elbirliğiyle bize temiz hava veriyorsa…”

Etkinlik kapsamında bir açıklama yapan ÇEKUD Başkanı Muzaffer Özcan, "Ağaçlar ve ormanlar, iyi/kötü insan ayrımı yapmaksızın temiz havayı elbirliğiyle hepimize karşılıksız sunuyorsa biz de elbirliğiyle 81 ilde aynı anda doğaya yeni fidanlar kazandırmalıyız diye düşündük. Bu düşünceden hareketle geçen yıl başlattığımız proje yoğun ilgi görünce bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar verdik” dedi. 

Özcan, “Biz biliyor ve inanıyoruz ki, içinde yaşadığımız evrendeki her varlığın bir yaradılış amacı, bir gayesi, bir de hak alanı var. İnsan dışındaki varlıkların insanlar üzerinde hakları olduğunu fark etmeliyiz. Kendisine bilinç ve akıl bahşedilmiş olan insanın, doğayı tahrip etmek bir yana, doğadaki mükemmel düzenin sürdürülebilirliğini sağlamak için yeni mesuliyetler, yeni görevler üstlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu bir rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketidir. Bu anlamlı etkinliğe iştirak eden onbinlerce çevre ve doğa dostuna teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgi cekud.org.tr adresinde yer alıyor.