7 Safer 1440 | 16 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Uygur Türkleri sığınma verilmezse idam edilecek

Son Güncelleme: 7 OCAK 2015 - TSİ 11:42

300 Müslüman Uygur, canını kurtarabilmek için kaçtığı Tayland’da 9 aydır esir tutuluyor. Mart ayından bu yana Türkiye’ye gelmeyi bekleyen Uygurların, Çin Dışişleri’nin yaptığı açıklamadan sonra teslim edileceği belirtiliyor. Uygurların teslim edilmesi durumunda büyük bir facia yaşanabilir.

Uygurların, Çin Dışişlerinin yaptığı açıklamadan sonra teslim edileceği belirtilirken, tüm dünya sessiz. Esaretten kurtulmak için Türkiye’den iltica talebinde bulunan Müslüman Uygurların, Dışişleri kaynaklarınca kabul edilecekleri açıklanmıştı. Ama Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Tayland ile koordineli bir şekilde “illegal göçmenler ve uluslararası suçlar” konularında çalışma yürüteceklerini ilan etti. Bu açıklama üzerine 300 Müslümanın Çin’e verilmesi bekleniyor. Eğer iade işlemi gerçekleşirse Çin daha önce yaptığı gibi Uygurları kurşuna dizecek.

Çin gözdağı vermeye çalışıyor

Gazetemize konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Abdülhamid Avşar, olayın uluslararası boyuta ulaştığını, bu yüzden Çin yönetiminin konuyu dikkatle takip ettiğini söyledi. Avşar, “Tayland’a sığınan Uygur’ları bütün dünya kamuoyu gündeme taşıyınca, Tayland hükümeti tepki çekmek istemediği için Uygurları vermedi. Ancak Çin ile Tayland hükümetleri son dönemde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde Uygur meselesinin de önemli maddelerden biri olduğu söyleniyor. Yapılan anlaşmalarda sınır güvenliğinin ve insan kaçakçılığının görüşülmesi bunu gösteriyor. Çin, Uygurlara bakın sizi her yerde buluyoruz. Güvendiğiniz Türkiye’de boş çıktı diyerek gözdağı vermeye çalışıyor. Türkiye hem bu insanlar için hem de ülkenin uluslararası imajı için iade işleminin yapılmasına engel olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çin’den ekonomik kıskaç

Çin Başkanı Li Keqiang geçen hafta Tayland’a 3 milyar dolarlık kredi, komşu ülkeleri olan Kamboçya, Vietnam ve Laos’a da alt yapılarını ve üretimlerini geliştirmeleri için yardım etmeyi teklif etti. Bölge ekonomisini tekelinde bulunduran Çin komşularına borç vererek bölgede istediği zulmü işlemek istiyor. 300 Uygur’un Çin’e teslim edilmesi durumunda idam edilmesi veya kurşuna dizilmesi bekleniyor.

Millî Gazete