24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS başvuruları bugün sona eriyor

Son Güncelleme: 21 MART 2018 - TSİ 09:15

Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanacak YKS için başvurular bugün sona eriyor. 4 Nisan’da bir günlük Geç Başvuru hakkı tanınacak, ancak adaylar her sınav için 50’şer TL yerine, 75’şer TL ödeyecek.

YKS için önemli uyarı: Yüksekokullara bağlı 4 yıllık programlar da dahil olmak üzere, lisans programlarına girmeyi hedefleyenler, ikinci basamak sınavı için de en baştan başvuruda bulunmak zorundalar

Önceki yıllarda ilk basamak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) önce yapılıyor; bu sınavda 180 ve üzeri alanlar ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) başvuruyordu. Bu yıl iki basamak da arka arkaya olacağı için başvurular da baştan yapılacak.

Lisans için 180 puan şart

YKS’de 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilmek ve özel yetenek gerektiren programlara ön kayıt yaptırabilmek için adayların TYT’den en az 150 puan alması gerekiyor. TYT’de 150 ve üzeri puan alanlardan Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık, Dil puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programlarıyla birlikte ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

Baraj devam ediyor

YÖK’ün getirdiği başarı sırası uygulamasına YKS’de de devam edilecek. Buna göre ilgili puan türlerinden tıp fakültelerinde en düşük 40 bininci, hukukta 150 bininci, mühendislik programlarında, orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri hariç, ziraat fakültesi gıda mühendisliği programı dahil olmak üzere 240 bininci, mimarlıkta 200 bininci, öğretmenliklerde de 240 bininci sırada olan adaylar alınacak. Baraj, vakıf üniversitelerinde de uygulanacak. Dileyen vakıf üniversiteleri bu programlar için daha üst başarı sıralaması da koyabilecek.

- Başvurudan sonra adaylar YKS başvuru süresi içinde ilgili oturumlara ait sınav ücretlerini yatırarak, oturum ekleyebilecekler.

- TYT 23 Haziran’da, AYT ve YDT 24 Haziran’da yapılacak.

- TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alacak. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testleri olacak. YDT ise İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça dillerinde yapılacak.

Milliyet