15 Cemaziyelahir 1440 | 19 Şubat 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite tercih süreci başladı

Son Güncelleme: 7 AĞUSTOS 2018 - TSİ 10:38

Üniversite tercihleri bugün başladı. Adaylar 14 Ağustos’a kadar 24 tercih yapabilecek. Bu dönemde sadece eğitim alınacak program değil, bir anlamda hayat boyunca yapılacak meslek de seçiliyor.

Eğitim uzmanları hızlı karar verilmemesi ve mesleklerin detaylıca araştırılması gerektiği konusunda adayları uyarıyor. 

ÖSYM ‘Aday İşlemleri Sistemi’nden (AİS) lisans, önlisans, açıköğretim ve uzaktan öğretim programları da dahil toplam 1 milyon 68 bin 327 kontenjan için 14 Ağustos’a kadar tercih yapılabilecek.

Ancak iyi kariyer geleceği sunacak mesleği seçmek kolay değil. Uzmanlar, adayları ilgi alanlarına iyi karar vermeleri, istemedikleri bölümü kesinlikle yazmamaları konusunda uyarıyor. İşte eğitim uzmanı Salim Ünsal ve Cihan Yeşilyurt’un önerileri: İyi bir üniversiteye gidebilmek amacıyla aylardır ter döken adaylar için tercih dönemi bugün başladı.

ÖSYM ‘Aday İşlemleri Sistemi’nden (AİS) lisans, önlisans, açıköğretim ve uzaktan öğretim programları da dahil toplam 1 milyon 68 bin 327 kontenjan için 14 Ağustos’a kadar tercih yapılabilecek.

Uzmanlar, adayları ilgi alanlarına iyi karar vermeleri, istemedikleri bölümü kesinlikle yazmamaları konusunda uyarıyor.

Geçen yıllarda olduğu gibi 24 tercih hakkınız var. İlk üçünü başarı sıranızın hemen üstündeki, yerleşmek için can attığınız programlara ayırın. 4 ile 18’inci sıradaysa, yerleşme şansınızın yüksek olduğu bölümler olmalı. 19 ile 24 arasına kesin yerleşeceğiniz programları ekleyebilirsiniz. Hepsini doldurmak gerekmiyor. Bir tane de yazabilirsiniz.

Ancak bu, ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda yerleştirmede ortaya çıkabilecek sürprizler nedeniyle riskli olabilir. Bu nedenle tüm haklarınızı bilinçli doldurmanızda yarar var.

SONUÇLAR 31 AĞUSTOS'TA

Tercih süresi içinde, listenizi AİS üzerinden değiştirebilirsiniz. “2018- YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir” yazısını görmeden sayfadan ayrılırsanız, yarım kalan işlemleriniz kaydolmadığı için geçerli olmayacak. Bildirimi görünce yazıcıdan birden çok çıktı alıp saklayın. Sonuçlar, 31 Ağustos’ta. Kayıtlar 3-7 Eylül; elektronik kayıtlar ise, 3-5 Eylül’de alınacak. Boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme olacak.

Hürriyet