17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Göz tembelliği olanların kazalara yatkınlığı fazla

Son Güncelleme: 4 ARALIK 2018 - TSİ 09:51

Dr. Hüban Atilla, Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon kişide göz tembelliği bulunduğunu belirtti.

Gözün net görmeyi öğrenmesi açısından çocukluk döneminin önemli olduğunu, çocuğun fiziksel gelişimi ile iletişim kurması, el becerilerini geliştirmesi açısından da iyi görmesi gerektiğini vurgulayan Atilla, "Ailesinde şaşılık hikayesi olan, yüksek numaralı gözlük ihtiyacı olan çocuklarda, yine nörolojik ve sistemik hastalıklar, otizm, sereblal palsi, hafif gelişim geriliği gibi rahatsızlıklar da gözdeki problemleri artırıyor. Eğer ailede bu hikayeler varsa veya ailenin şüphesi varsa en kısa sürede göz doktorunun görmesi gerekiyor." dedi.

Atilla, "Çalışmalar gösteriyor ki göz tembelliği ilk 40 yılda en sık görme kaybı sebebi ayrıca göz tembelliği olan kişilerin iş kazalarına, ev kazalarına yatkınlığı artıyor. Çocuk görmeyi bulanık öğrenirse, görme o düzeyde kalıyor. Beyin gelişimi tamamlayınca maalesef biz o görmeyi yeniden öğretemiyoruz. Görmeyi ne kadar erken yaşta öğretirsek o kadar iyi pekişiyor." diye konuştu.

Kayma, şaşılık veya göz tembelliği gibi çocukta iyi görmeyi engelleyen ne varsa okul öncesi dönemde tedavi edilmesi gerektiğini ifade eden Atilla, iyi göremeyen çocuğun eğitimde zorlanacağını vurguladı.

Çocukların yaklaşık yüzde 1'inde şaşılık, yüzde 10'unda iki göz arasında fark bulunduğunu kaydeden Atilla, kaymaların yarıya yakınının gözlükle düzeltilebildiğini, kalanının da ameliyat gerektirdiğini sözlerine ekledi.

AA

Etiketler: Göz tembelliği