23 Cemaziyelahir 1441 | 17 Şubat 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Hazar'a kıyısı olan ülkeler Ekonomik Forumu

Son Güncelleme: 20 AĞUSTOS 2019 - TSİ 12:48

Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, İran ve Azerbaycan'dan oluşan Hazar'a kıyısı olan ülkeler, 2000'li yılların başından beri bölgenin sorunlarını çözmek için üst düzey toplantılar düzenliyor.

Alınan ortak karar neticesinde geçtiğimiz günlerde Türkmenistan'da Birinci Hazar Ekonomik Forumu yapıldı. Forumda, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve diğer ülkelerin liderleri bölgenin küresel ekonomideki yeri ve rolüne dikkat çeken konuşmalar yaptı.

Berdimuhammedov açılış konuşmasında, Hazar'a kıyısı olan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Hazar Denizi'nin bulunduğu bölgedeki barışçıl istikrarın ve bölge ülkelerinin iş birliğinin önemini vurgulayan Berdimuhammedov, "Böylece Hazar, enerji, teknoloji ve ulaşım gibi sektörler açısından uluslararası ticaretin önemli merkezlerinden biri haline gelecek." dedi.

Forumun ana mesajının Hazar'a kıyısı olan beş ülkenin güçlerini birleştirmesi olduğunu vurgulayan Türkmenistan Ekonomi Bakanı Azatdurdy Berjanow ise "Hazar Denizi'nin sunduğu iş fırsatlarından ve doğal kaynaklardan yararlanmak istiyoruz. Ayrıca yeni yatırımlar arıyoruz" dedi.

Bu beş ülke tarafından Ağustos 2018'de imzalanan Hazar Denizi'nin Yasal Statüsüne İlişkin Sözleşme ile bölgesel entegrasyonda ilk adım atıldı. Bu anlaşma sayesinde ulaşım, ticaret, enerji ve ekoloji alanlarında iş birliğinde yeni bir sayfa açıldı. Birinci Hazar Ekonomik Forumu'nda yıl dönümü kutlanan anlaşma ile yabancı yatırımcılara çağrı yapıldı.

İkinci Hazar Ekonomik Forumu 2020'de, Rusya'da gerçekleştirilecek.

euronews