9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Yazın son sıcak haftası olabilir’

Son Güncelleme: 15 EYLÜL 2017 - TSİ 10:32

Eylül ayının ilk günlerinden itibaren yurdun genelinde etkisini gösteren sıcak hava akıllara, ‘Nasıl bir sonbahar ve kış bizi bekliyor?’ sorusunu getirdi.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, bu yıl geç gelen yazın geç gideceğini belirterek, “Yaz 20 Haziran gibi gelmişti. Atalarımız ağustosun 15’i yaz, 15’i kış derdi. Sonbaharın ayak sesleri ağustosun 20’sinden sonra duyulurdu. Ancak son 15 yılda küresel iklim değişikliğinin etkisiyle yaz mevsimi sonbahara kaydı. Bilimsel çalışmalarda da bu kayış, 20 gün civarında görülüyor. Önümüzdeki 8-10 günlük süreçte yurt genelinde yaz havası devam edebilir” dedi.

Köse, eylülün sonunda 4-5 gün süren ‘kestane karası fırtınasıyla’ serin havanın gelebileceğini belirterek, “Bu hava dalgası Balkanlar üzerinden gelir ve genelde 2-3 gün yöresel farklılıklar gösterebilir. Bu fırtınayla sıcaklıklar keskin düşer. Bu seneki modellerde de bunu bekliyoruz. Mesela 22-23 Eylül’den sonra sıcaklıklar keskin düşebilir ve sonbahar yağmurları başlabilir. Yaza veda için son 1 hafta diyebiliriz. Ardından sonbaharın ayak seslerini hissedeceğiz” tahmininde bulundu.

Milliyet