5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kar gitti, kirli hava geldi

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2012 - TSİ 14:39

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yoğun kar yağışından sonra yılın en kirli havasını solumaya başladığımızı söyledi. Astım, bronşit, KOAH gibi risk gruplarının dikkatli olması gerektiğini ifade eden Şen, ayrıca ay sonu için yeni bir kar uyarısı yaptı.

Yoğun kar yağışı yerini kirli havaya bıraktı. Bir süredir görmeye alıştığımız güneşin etkisiyle havada hareket etmeyen yüksek basınç soluğumuz havayı etkiledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Dikkat, yılın en kirli havasını soluyoruz" dedi.
ÇUKUR YERLER DAHA TEHLİKELİ
Söz konusu hava kirliliğinin sabah ve akşam saatlerinde çok tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Şen sözlerine şöyle devam etti:
"Yüksek basınç kirli havayı da beraberinde getirir. Özellikle çukur yerlerde sobaların yoğun olarak kullanıldığı semtlerde kirli hava 3-4 kat daha fazladır. İnsanlar doğalgazı pahalı bulduğu için soba yakmayı uygun görüyor. Kullanılan kömür de kalitesiz olunca hava kirliliği kaçınılmaz oluyor."

AKCİĞERLERDE BİRİKİYOR
Orhan Şen, özellikle astım, bronşit ve akciğer gibi solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin hava kirliliğinden en çok etkilenen grup olduğuna dikkat çekti. Şen, "Solunum yolu hastalığı olanlar mecbur kalmadıkça sobaların yakıldığı sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkmamaları gerek. İncelemeler solunan kirli havanın akciğerlerde tehlike oluşturduğunu gösteriyor. Bu da sağlığımız için oldukça riskli" dedi

RUSYA'NIN SOĞUYU GELİYOR
Ancak 28 Şubat'ta havanın tekrar soğumasının beklendiğini ifade eden Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen,"Kuzeyden yani Rusya ve Ukrayna üzerinden gelmesi beklenen bu soğuk hava etkisinin kar yapma ihtimali var. Devamında Mart'ın 3'ü veya 4'ünde bir soğuk hava daha geliyor. Hatta bu şubattaki soğuk havayla da birleşebilir. İstanbul için kış Mart 15, Anadolu için ise Nisan başlarına kadar devam edebilir" dedi.