7 Şevval 1439 | 21 Haziran 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Macaristan'dan sığınmacılara karşı elektrikli tel örgü

Son Güncelleme: 15 MAYIS 2017 - TSİ 10:33

Macaristan'ın ülkeye sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırına çektiği tel örgüye elektrik verdiği iddia edildi. Sınıra üç dilde uyarı yazısı asıldı.

Macaristan basınındaki haberlere göre, sığınmacı girişini engellemek için Sırbistan sınırına çekilen tel örgüye elektrik verildi.

Haberde, Macaristan-Sırbistan sınırında yer alan Röszke bölgesindeki tel örgüye, Arapça, Macarca ve Sırpça, ''Dikkat! Elektrikli çit' uyarıları yapıştırıldığı belirtildi.

Macaristan hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs, 7 Mart'ta yaptığı açıklamada ülkeye sığınmacı girişini durdurmak için Sırbistan sınırına dikilen ikinci tel örgüye elektrik verileceğini söylemişti.

Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasadışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı.

AA