13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Hindistan’da milyonlar grevde

Son Güncelleme: 21 EYLÜL 2012 - TSİ 12:02

Hindistan’da hükümetin geçen hafta açıkladığı ekonomik reformlara karşı geniş çaplı gösteriler düzenleniyor. Söz konusu reformlar çerçevesinde perakende piyasasının küresel boyutta faaliyet gösteren süpermarket zincirlerine açılması da öngörülüyor.
Ülkede küçük işletmeler ve ticari birlikler, büyük yabancı süpermarket zincirlerinin perakende piyasasına girmesine izin verilmesine karşı çıkıyor. Ayrıca mazot ve tüpgaz fiyatlarının artırılmasına da karşı çıkılıyor. Kongre Partisi’nin önderliğindeki koalisyon ise ülkenin yavaşlayan ekonomisini canlandırmak için reformların şart olduğunu savunuyor. Muhalefet partilerinin ve işçi sendikalarının da yer aldığı greve 50 milyon kişinin katılması beklenirken iktidardaki koalisyonun önemli ortaklarından biri planları protesto etmek amacıyla hükümetten çekildi; ancak gözlemciler, koalisyonun parlamentodaki çoğunluğunun hemen tehlikeye girmeyeceğini belirtiyor.
Hindistan’da dün birçok kentte okullar ve işyerleri kapalı kaldı, ulaşım durdu. Hükümetin planlarına karşı çıkan işçiler, demiryollarına barikat kurdu. Protestocular, bazı noktalarda ise polis barikatlarını da aşarak eylemlere katıldı.

Cumhuriyet