2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Çocuklar kişisel bilgilerini internette paylaşıyor

Son Güncelleme: 21 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:03

İnternetin olduğu bir dünyaya doğan Z kuşağı, hayatının büyük bir bölümünü internet ve mobil teknolojilerle geçiriyor. Oynadıkları oyunlarda istismara maruz kalıyor. Tehlikenin farkında olmadan, isim, adres, fotoğraf gibi kişisel bilgilerini başkalarıyla paylaşıyor.

1995-2009 arasında doğan Z kuşağı internetin olduğu bir dünyaya gözlerini açmıştı. 2010 sonrası doğan Alfa kuşağı ise bu teknolojilere ek olarak mobil cihazlarla da henüz bebekken tanışıyor.Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, hazırladığı raporda çevrimiçi oyunlardaki çocuk istismarı konusunda uyarılar yaptı.

Bebekler de artık internette

“İnternetin olduğu bir dünyaya doğan Z kuşağı, hayatının büyük bir bölümünü internet ve mobil teknolojilere maruz kalarak geçirmekte. Bugünün bebek ve okul öncesi çocukları olan Alfa jenerasyonu ise tüm teknolojilere ilaveten mobil cihazlarla da bebekliklerinden itibaren tanışmaktadır. Yani, Z kuşağını da bıraktık, şu anda bebeklerin internette gezdiğini görüyoruz. Bu nedenle ki özellikle teknoloji bağımlılığı kapsamında çocuklar ve gençlerin önemli bir risk grubu oluşturduğu ortada.

Özellikle kapalı forum ve mesajlaşma gruplarında, çevrimiçi oyun platformlarında küçük yaştaki çocuklara yönelik çok sayıda istismar olayıyla karşılaşılmaktadır.

Sosyal medya ve akıllı telefon kullanımında dünyada ilk 5 ülke arasındayız. Nüfusun yüzde 63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Türkiye’deki çocukların yüzde 46’sı sosyal ağlarda kişisel bilgilerini korumaya yönelik kuralları bilmemekte ve bunun sonucu olarak gönderilerini, profil fotoğraflarını ve doğum tarihlerini herkesle paylaşmakta.

Çocuklar, reklam ya da hediye amacıyla isim, adres ve telefon numarası gibi bilgileri isteyen kişilerle paylaşarak, hem kendilerini hem de yakınlarını tehlikeye sokabilmektedirler. Ayrıca, sosyal ağlar, çocuklar arasında siber zorbalığa da yol açabilecek bir potansiyele sahiptir.

Hürriyet