13 Zilka'de 1440 | 16 Temmuz 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Günde kaç adım en doğrusu?

Son Güncelleme: 9 KASIM 2018 - TSİ 10:23

Sağlıklı yaşam için günlük 10 bin adımın ortaya çıkışı, bilimsel bir çalışmaya dayanmıyor. 1960’larda Japonya’da üretilen ilk adımsayara “10 bin adım ölçer” adının verilmesi, bu sayının zamanla yaygınlaşmasına yol açmış.

Araştırmalar 10 bin adım üzerine yoğunlaşınca bu sayının ideal sayı olduğu algısı da yerleşmiş. Uzmanlar, üst limit konusunda çalışmaların sürdüğünü ama asıl önemli olanın adım sayısı değil, tempo olduğunu belirtiyor. Araştırmalar, dakikada en az 100 adımın ideal olduğunu gösteriyor.

Günlük ortalama 30 dakikalık bir egzersizin kaç adıma denk geldiğini hesaplamak üzere yapılan araştırmalar, en az 7 bin 500 adımın hedeflenmesi gerektiğini gösteriyor.

Günlük adım konusunda belirlenmiş bir “tavan” ise yok. 15 bin ve 18 bin adımın uzun vadede faydaları olup olmadığını görmek için çalışmalar sürüyor.

Tip 2 diyabet hastası Japonlar üzerinde 90’larda yapılan bir çalışma da günde 19 bin adım atanların, hareketsiz yaşama sahip olanlara göre daha iyi sonuçlara sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Dakikada kaç adım?

Yürüyüş sırasında nefes alışverinde ve kalp atış hızında meydana gelen artışın, adım sayısından daha önemli olduğu kaydediliyor. Araştırmalar, dakikada en az 100 adımın faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Milliyet