17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ekmeğe zam yapılmaması istenecek

Son Güncelleme: 15 ARALIK 2016 - TSİ 10:50

Unda spekülatif zamma karşı Gıda Bakanlığı’ndan hamle geldi. Ekmek fiyatları üzerine baskı yapma çabalarına karşı bakanlık sektörle ortak hareket edecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ekim ayında un üreticilerinin fiyatlar üzerinde yüzde 15-20 arası spekülatif zam yaparak ekmek fiyatları üzerinde baskı yapması üzerine gerekli tedbirleri aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu hafta sonu, fırıncı ve uncularla bir araya gelerek önümüzdeki yıl zam yapmamaları için çağrıda bulunacak ve bunun için aldıkları önlemleri kendilerine deklare edecek.

Bu kapsamda ekmek fiyatlarında bir artışın yaşanmaması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) vadeli buğday satışına başlayacak. Bir taraftan da yurtdışından gümrüksüz buğday alımına ilişkin miktarlar artırılacak. Bakanlık un fiyatları ve ekmek sektörü ile ilgili de hafta sonu yapılacak görüşmenin ardından çözüm sunacak destekleri hayata geçirecek.

Un fiyatları arttı

Ekimde 62 lira olan unun çuval fiyatına son iki ayda kademeli zam yapılarak, 75 liraya yükseltildi. Türkiye'de 2015'te 22 milyon 600 bin ton, bu yıl ise yaklaşık 21 milyon ton buğday üretildi. Türkiye'nin buğday tüketimi ise şimdiye kadar 20 milyon tonu aşmış değil. Fırıncılar, üretimin yeterli olmasına rağmen un fiyatlarındaki artışın dövizdeki dalgalanma ile açıklanamayacağına da dikkat çekti.

Sabah