17 Şaban 1440 | 22 Nisan 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrikli araç dönüşümü

Son Güncelleme: 5 KASIM 2018 - TSİ 10:05

Özellikle Avrupa’da, elektrikli hafif ticari araçların sayıları artmaya devam ederken, henüz istenilen düzeye gelemedi. Uzmanlar, elektrikli araca en kolay uyum sağlayacakların, hafif ticari müşterileri olacağını söylüyor.

Avrupa ülkelerinde son dönemde dozu artan kirlilik karşıtı önlemler, elbette çoğunlukla dizel motorlar kullanan hafif ticari araçları da hedef alıyor. Bu nedenle özellikle hafif ticariler için son dönemde “elektrikli” ve “hibrit” çözümler, yeni konseptler geliştiriliyor son yıllarda. Elektrikli veya elektrikliye dönüştürülmüş hafif ticarilerin satışlarının henüz istenilen seviyede olmadığını belirten uzmanlar, buna karşın, elektrikli ve hibrit araçların yaygınlaşmasının, binek otolara göre ticari araçlarda daha hızlı olabileceğini savunuyor.

Bazı sektörlerde elektrikli araçlar için, menzile bağlı olarak özel teslimat rotaları belirlenebileceğini, bu tip araçların “temiz olduklarından” şehir içine daha rahatça sokulabileceğini belirten uzmanlar, yine de satın alma aşamasında hala dezavantajların bulunduğunu belirtiyor. Tıpkı otomobillerde olduğu gibi elektrikli ile benzinli/dizel araçlar arasında ciddi farklar bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun değişmediğini vurguluyor.

Milliyet