5 Rebi'ül-ahir 1440 | 13 Aralık 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakanlıların evleri yakılıyor, yıkılıyor

Son Güncelleme: 15 ARALIK 2016 - TSİ 10:53

Uydu görüntülerinin ve bölgeyi terk eden görgü tanıklarının ifadelerinin, Budist Myanmar ordusunun Arakan köylerine düzenlediği operasyonlarda açıkça kundaklama taktiklerine başvurduğunu gösteriyor.

HRW Asya direktörü Brad Adams, görüntülerin hükümetin “Arakanlıların operasyonları engellemek için kendi köylerini yaktığına dair” iddialarını çürüttüğünü vurgulayarak, “Uydu görüntüleri, meskenleri ateşe verenlerin ordu mensupları olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Adams, “Myanmar hükümeti bu görüntüler sayesinde suçüstü yakalanmıştır. Artık bunu inkar etmenin inandırıcı olmadığını kabul etmeliler” diye konuştu.

Halen süren askeri karartma nedeniyle yardım kuruluşlarının ve gazetecilerin bölgeye erişiminin engellendiğine dikkat çeken HRW, Arakanlılara yönelik saldırılar ve hak ihlallerini soruşturmak üzere geçen hafta Devlet Başkanı Yardımcısı emekli General Myint Swe başkanlığında kurulan komisyonun tarafsızlığına dair kuşkularını dile getirdi. Örgüt, BM’ye soruşturmaya katılma çağrısı yaptı.

Arakan dayanışma grupları, katliam operasyonlarının başlamasından bu yana eyalette 400 Arakanlı Müslümanın şehit olduğunu belirtirken, Myanmar hükümeti ölü sayısını 86 olarak açıklamıştı.

Milli Gazete