16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Emniyet kemeri zararı önlüyor

Son Güncelleme: 20 EYLÜL 2012 - TSİ 11:48

Emniyet kemerinin etkileri hakkında yapılan araştırmalar, kemer kullananların önemli bir bölümünün kazayı zarar görmeden atlattığını gözler önüne seriyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, üç noktalı emniyet kemerlerinin otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde de yüzde 60 oranında azalttığı vurgulandı. Yapılan araştırmalarda ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24,8'inin hiç zarar görmeden kazayı atlattığı, emniyet kemeri kullanmayanlarda ise bu oranın yüzde 6,3 olarak belirlendiği dile getirildi.

İleri düzey araştırmalarda arka koltukta emniyet kemeri kullanımının, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların 2/3'nün ve ön koltukta ölümlerin ise yüzde 6'sını önlediğinin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bütün ağır yaralanmalarda ise arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. İngiltere Ulaşım Araştırma Laboratuvarı(TRL) analizleri, ön koltuk yolcularının tamamına yakınının emniyet kemeri takmasına karşılık, daha düşük oranda emniyet kemeri kullanan arka koltuk yolcularının yaralanma riskinin 2 kat, fırlatılma riskinin ise 7 kat daha fazla olduğu ortaya koymuştur. Emniyet kemeri takmamış arka koltuk yolcuları en çok kafa, yüz ve boyun zedelenmelerine maruz kalmaktadır. Arka koltuk yolcularının en büyük yaralanma nedeni fırlatılmadır. Genel bir ifade ile belirtecek olursak emniyet kemeri kullanımının zorunlu olduğu ülkelerdeki ölüm ve yaralanma oranları, kullanımın zorunlu olmadığı ülkelere göre yüzde 40 daha azdır. Avustralya'nın bir eyaleti olan Viktorya'da emniyet kemeri kullanımı 1970 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Bundan 4 yıl sonra 1974 istatistiklerinde ölümlerde yüzde 37'lik azalma, yaralanmalarda yüzde 41'lik azalma ve omurilik zedelenmelerinde ise yüzde 27'lik azalma meydana gelmiştir."