5 Şaban 1439 | 21 Nisan 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çin gümrük vergisini indirdi Türk markalar harekete geçti

Son Güncelleme: 5 HAZİRAN 2015 - TSİ 11:02

Çin, iç tüketimi artırmak için ayakkabı, giyim ve bazı ürünlerinde gümrük vergisini 1 Haziran’dan itibaren yarıya indirdi. Türk firmalar, uluslararası markaları harekete geçiren bu fırsatı kaçırmamak için hemen bir heyet oluşturdu.

Türk ayakkabı sektörü, 25 firmayla Çin’e çıkarma yaptı. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, çeşitli firmalarla ikili görüşmeler yaptıklarını ve İtalyan ayakkabılarını ülkede pazarlayan Çin’in en büyük toptancı firmalarından biriyle de protokol imzaladıklarını söyledi. Gümrük vergilerinde indirim uygulanacak ürünlerin, Çin’in toplam ithalatı içinde yüzde 10 paya sahip olduğu belirtiliyor.

Çin, ülkesinde zayıflayan iç tüketimi artırmak için seçili ürünlerdeki gümrük vergilerini yüzde 50 azalttı. 1 Haziran’da yürürlüğe giren uygulama dahilinde gümrük vergisi ayakkabıda yüzde 23’ten yüzde 12’ye, cilt bakımı ürünlerinde yüzde 5’ten yüzde 2’ye, giyimde ise yüzde 18.5’ten yüzde 8.5’e düşürüldü. Çin’in bu indirime gitmesinin bir nedeni olarak da dünyada Çin mallarına uygulunan yüksek vergileri yumuşatabilmek için kendi gümrüklerindeki yüksek vergileri düşürmeye başlayarak ilk adımı atmak istemesi olarak gösteriliyor.

Gümrükte indirim uygulanacak ürünlerin Çin’in toplam ithalatının yaklaşık yüzde 10’una denk geliyor. Çin’de iç tüketime yönelik atılan bu adım, dev pazarda yer almak isteyen Türk markalar için de büyük fırsat doğurdu. Hatta uygulamanın yürürlüğe girdiği hafta Türkiye’nin önde gelen ayakkabı üreticilerinden 25 firmanın yer aldığı bir heyet Çin’e çıkarma yaptı.

Dünya