19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'İndirim marketleri bakkalı bitiriyor, 1 gün tatil olsun'

Son Güncelleme: 4 NİSAN 2018 - TSİ 10:02

Türkiye genelinde 4 bine yakın noktada hizmet veren yerel marketleri temsil eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Discount tabir edilen indirim marketleri arzın üzerinde büyüyor. Büyürken hem küçük esnafa hem birbirlerine zarar veriyorlar." dedi.

Altunbilek," Bu duruma bir an önce yasayla düzenleme getirilmeli. Tüketicinin talebi diyorlar ama tüketicinin böyle bir talebi yok. Birbirleriyle rekabet edecekler diye çevrelerindeki esnafı da bitiriyorlar. Böyle giderse ya daha fazla market satışı ya da kapanma görürüz" diye konuştu.

KDV indiriminin perakendeye de uygulanmasını talep eden Altunbilek, "KDV indirimi bizde de uygulansın, sektörümüz nefes alsın. KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi ile tüketicilerimiz sepetlerini yüzde 7 daha ucuza dolduracak" dedi.

Marketler haftada bir gün kapansın teklifi

Altunbilek, marketlerin haftada bir gün kapanmasını talep ettiklerini belirterek, “Yapılacak düzenleme ile bizler ertesi güne daha iyi hazırlanabileceğiz. Rekabette küçük işletmelere avantaj sağlayacak bu talebimiz aynı zamanda çalışanlarımıza yarayacak. Çalışanlarımız aileleri ile vakit geçirebilecek, dinlenebilecek, sosyalleşecek, verimlilikleri artacak.” dedi.

Sabah, Milli Gazete