17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Dijital sanayi KOBİ’lere çağ atlatacak

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2017 - TSİ 10:52

Elektrik ve mekanik enerjiden beslenen sanayi dünyası yerini hızla dijital teknolojilere bırakıyor. Yeni sanayi devriminin şifrelerini çözen KOBİ’lere küresel fırsatların kapıları daha da açılacak.

Dünya üretim tarihi ateşin keşfi, tekerleğin icadı buhar devriminden bugüne uzanan baş döndürücü bir değişim yaşıyor. Üreticiler, verimliliği düşünmeye başladıklarından beri çeşitli stratejiler deneyerek bu pencerelerin özellikleriyle sürekli oynadı. 19. yüzyıl, su ve buhar gücünün ne kadar değerli olduğunu gözlemleyen insanların, bu gücü üretime dahil etmesiyle değişti. 20. yüzyılda, otomobil üretilen bir fabrikada, büyük resmin her noktasını bağlantılı kılan üretim bandının kullanılmasıyla elektriğin üretim yapılan tüm yapılara girmesi tetiklendi.

Kısa süre içinde elektrik ve mekanik enerjiden beslenen teknolojiler hızla gelişen dijital teknolojilere yerini bıraktı. Gelecek yüzyıllarda ise 21. yüzyılın, Endüstri 4.0 ile yaşadığı değişimle anılacağını söylemek zor değil. Endüstri 4.0, insanlığın endüstrileşme sürecinde gerçekleştirdiği diğer büyük devrimler gibi bize eşsiz bir pencere açıyor. Elbette bu süreçte özellikle gelişmiş ülkeler geleneksel üretim modellerinden hızla uzaklaşıyor.

Endüstri 4.0 olarak tabir edilen yeni dönem, bilinen tüm kalıpları bir tarafa atarak yeni bir sanayi modeli sunuyor. Uzmanlara göre bu süreç, kendini güncellemeyen KOBİ'lerden epey kurban alacak. 4.0'ın şifrelerini çözen KOBİ'lere ise küresel fırsatların kapıları ardına kadar açılacak.

Sabah