13 Şaban 1441 | 6 Nisan 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yeşilay'ın rotası cep ve internet

Son Güncelleme: 28 KASIM 2012 - TSİ 11:34

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, ''Dünya değişti, zararlı alışkanlık ve bağımlılıklar da çeşitlendi. Tütün ve tütün ürünleri, alkol ve uyuşturucu bağımlığının yanı sıra yeme-içme, internet, cep telefonu, televizyon, gibi başka bağımlılıklara karşı da mücadele edeceğiz'' dedi.
Tanımlı hedef kitlesi ve buna yönelik ön araştırma, ona göre iletişim dili geliştireceklerini kaydeden Yeşilay Genel Başkanı, şöyle devam etti: "Alkol, sigara ve diğer uyuşturuculara yönelik projelerimiz 'önleme' temelli olacak. Bağımlılıkları belirleyen çevresel, sosyal, psikososyal, kişisel, determinantlar tanımlanacak ve müdahale yöntemleri geliştireceğiz. Hâlihazırda bağımlı olanlar için de davranış değişikliğine yönelik kanıta dayalı stratejiler kullanacağız.
Yeşilay gençlerdeki motivasyonu ve başkaldırı eğilimini sigara ve alkol kartellerine yönelterek, gençlerle birlikte, gençlerdeki enerji ve aktivizmi kullanarak, gençlerin aklıyla kartellerle mücadele edecek. Bir halk sağlığı problemi olarak alkol alışkanlığı tamamen bilimsel temelde tartışılacak; halk sağlığı menfaatine alkol kontrolü stratejilerinin savunuculuğu yapılacaktır.''

Milli Gazete