18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Ankara-Samsun arası 2 saate düşecek

Son Güncelleme: 11 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:13

Samsun Ticaret Odası Başkanı Salih Murzioğlu, 400 kilometrelik hızlı tren projesi tamamlandığında Ankara - Samsun arasının 2 saate düşeceğini kaydetti.

Ayrıca, Samsun’u Mersin’e bağlayacak olan demiryolu projesinin de yatırım planına alındığını ileten Murzioğlu, “Bu proje Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak” dedi. Ankara-Sivas hızlı tren hattının 112’nci kilometresinden ayrılan ana hat, sırası ile Delice, Sungurlu, Çorum, Mecitözü, Merzifon, Havza ve Kavak’ı izleyerek Samsun’a ulaşan güzergahın 284 kilometre olduğunu aktaran Murzioğlu, “Bu hatla birlikte Samsun-Ankara arası yaklaşık 400 kilometreye düşecek.

Ankara-Samsun hızlı tren çalışmaları hızlı ilerlesin diye proje ihaleleri üçe bölünmüştü. İhaleler bitti. Hızlı tren Samsun’dan Kırıkkale-Delice bağlantısına kadar gidecek. Hat tamamlandığında Ankara-Samsun arası 2 saat 15 dakikaya düşecek. Hattı kullananlar sadece Ankara değil, Ankara ile bağlantılı her yere hızlı bir şekilde ulaşma şansını bulacaklar” bilgisini verdi.

"Samsun, kara, hava, demir ve denizyolu ağına sahip Türkiye’de üç ilden bir tanesi. Bizim bu yol akslarını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Samsun- Amasya-Çorum-Kırıkkale-Ankara demiryolu hızlı tren hattı projesi, bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine önemli katkılar sağlayacak yatırım."

"Ayrıca Mersin Limanı’nı Samsun Limanı’na kadar bağlayacak olan hattın ilk adımı olan Aksaray-Ulukışla hızlı tren demiryolu hattının da yatırım programına alındığını ileten Murzioğlu, “Bafra ve Çarşamba ovaları ile Çukurova, Türkiye’nin en önemli tarımsal alanları. Tarımın yanı sıra sanayi de iki liman kentinin ortak yönü. Akdeniz’den Rusya’ya gidip gelen ürünlerde özellikle Samsun Limanı çok büyük bir önem taşıyor. Samsun-Çorum, Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray, Adana-Mersin hattı var. Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak bu demiryolu birçok ilin ekonomisine katkıda bulunacak. Karadeniz Akdeniz limanları birbirine bağlanacak. Kısacası müthiş bir demiryolu ağı kurulacak. Bu projesinin gerçekleşmesi ile limanlara gelen ticaret malları kolayca taşınabilecek. " dedi.

Dünya