16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...19.09.2017

Son Güncelleme: 19 EYLÜL 2017 - TSİ 10:53

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Viyana’daki OPEC Bakanlar toplantısında, OPEC üyelerinin petrol ihracı üzerine bazı sınırlandırmalar getirilmesini gündeme taşıması bekleniyor. Suudi Arabistan bir kaç aydır, petrol ihracatını düşürerek bu konuda öncü olduğunu göstermişti. Şimdi ise diğer OPEC üyeleri, hatta OPEC üyesi olmayan ülkelerin bu konuda işbirliği içinde davranmalarını istiyor. Bu arada OPEC Bakanlar Toplantısında, OPEC üyeleri ile üye olmayan devletlerin petrol üretim ve ihracını düşürme konusundaki anlaşmalarının üç ay daha uzatılarak, Mart 2018’de sona ermesi yönünde bir görüşün öne çıktığı bildirildi. Rusya, Meksika ve Kazakistan gibi OPEC üyesi olmayan büyük petrol üreticileri de bu anlaşmaya destek veriyor.

Katar

Katar Emiri Tamim bin Hamed, geçen hafta Avrupa turundaydı. Önce Türkiye’ye uğrayıp en üst düzey görüşmelerde bulunan Katar Emiri, Cuma günü Almanya Başbakanı Merkel ile biraraya geldi. Daha sonra da Fransa’ya geçen Emir, Fransa Cumhurbaşkanı ile görüştü. Emir’den iki gün önce de Katar Dış İşleri Bakanı, yine Türkiye’deydi ve en üst düzeyde temaslarda bulundu. Bu arada Katar’ın ulusal bayraklı havayolu şirketi,  Adana’nın Şakirpaşa Havaalanına Kasım Ayından itibaren, Doha’dan direkt uçuş başlatacak. Adana Şakirpaşa Katar Havayollarının, Türkiye’de direkt uçuş yaptığı İstanbul’daki iki, Ankara’daki Esenboğa’dan sonra dördüncü havaalanı olacak. Katar’lıların Adana’ya ilgisi, geniş tarımsal üretim alanlarına ve güneye erişimin kolay olmasından kaynaklanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de dünyanın en büyük yoğun güneş enerji santrali için düğmeye basıldı. Yoğun güneş enerji santrali 700 MW elektrik üretme kapasitesine sahip olacak ve BAE’nin 2050 ye kadar temiz enerji hedefini gerçekleştirmede önemli bir işlev yerine getirecek. 2020’de sisteme entegre edilecek santral, 260 metre yüksekliğinde dünyanın en yüksek güneş kulesine de sahip olacak ve 3 milyar dolara malolacak. Bu arada BAE, Rusya ile birlikte hareket ederek, enerji piyasalarında aktif bir rol almaya hazırlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bangladeş’teki kamplarda yaşam mücadelesi veren Mynmar Müslümanları için yardım malzemesi gönderdi. Uluslararası İnsaniyet Merkezi’nden yüklenen 100 tonluk yardım, çadır, battaniye ve diğer malzemelerden oluşuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki iki büyük otoyolda maksimum hız limiti saatte 110 km’ye düşürülüyor. 15 Ekim’den itibaren başlayacak olan uygulama, özellikle ölümlü kazaları azaltmayı hedefliyor.

Bahreyn

Bahreyn Ulusal Güvenlik Kurulu yeniden yapılandırıldı. Ulusal Güvenlik Kurulu başkanlığı ile beraber İçişleri Bakan Yardımcılığı’na da yeni atamalar yapıldı.

Umman

Umman’da bekar yabancı çalışanlar için ayrı yerleşim alanları açılması gündemde. Daha önce Katar ve Kuveyt’te bekar yaşayan yabancı çalışanlara yönelik bazı izole uygulamalar yürürlüğe konulmuştu. Umman da oldukça yoğun bir yabancı nüfusun yaşadığı başkent Muscat’ta sadece bekar yabancıların yaşadığı siteler kurmaya hazırlanıyor.

Umman’da Kasım 2016’dan bu yana, ilk defa yeniden MERS vakasına rastlandığı duyuruldu.  54 yaşındaki bir erkekte karşılaşılan hastalık, son üç yılda dünya genelinde ama özellikle körfezde 722 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Umman’da işsizlik oranı artarak %11’e yükseldi. Ulusal İstatistik ve Enformasyon Merkezi’nin yayınladığı bültende, iş arayanların yaklaşık yarısının 25 ila 29 yaşları arasında ve yine toplam iş arayanların %38’inin üniversite mezunu olduğuna yer verildi. Aynı bültende yer alan bir başka bilgi, Umman’da hayat pahalılığının arttığı yönünde. Enflasyon oranı Ağustos Ayın’da %1’in üzerinde gerçekleşti.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel