5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tehlikeli 'oyunlar'a karşı sosyal aktivite önerisi

Son Güncelleme: 11 NİSAN 2019 - TSİ 09:50

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, çocuklar için oyun görünümündeki tuzaklara dikkati çekti.

Aileler uyarılırken alınması gereken önlemler de şöyle sıralandı:

- Oyunu oynayan kişiler üzerinde yanlış değer yargıları ve değersizlik hissi uyandırılıyor, son görev olarak canına kıymaya sebebiyet veriliyor. Çocukların zihinleri bu tarz bilinçaltı mesajlara daha açık olduğundan ebeveynler bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli.

- Bu tuzaklara gerçek hayattan kopuk, yalnızlaşmış, sağlıklı bir iletişim ortamından uzak, özgüven problemi yaşayan çocuklar daha fazla düşebilir.

- Huzursuz bir aile ortamı bireyleri yalnızlık hissine iter ve bu yalnızlık hissiyle çocuklar internet ortamında yaklaşan tehlikelerin farkına varamaz, varsa da önemsemez.

- Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocukların internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeli.

- Oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler. Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

- Aileler, çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmalılar ve çocukların aile içinde kendilerini daha rahat ifade etmelerine olanak tanımalı.

- Aileler, sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, internet ve oyun bağımlısı çocuklar için gerekirse bir uzmandan destek alınmalı ve çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmeli.

- Sosyal paylaşım ağlarında çocuklarının arkadaşı olup, onların internet dünyasındaki; video izleme, müzik indirme, anlık mesajlaşma ve oyun oynama gibi çevrimiçi alışkanlıklarını düzenli olarak takip etmeli.

Milliyet