17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminden özetler...

Son Güncelleme: 1 ŞUBAT 2019 - TSİ 10:54

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Sel...

Suudi Arabistan'ın Ürdün sınırına yakın, batı ve kuzeybatı bölgelerinde şiddetli yağışların can ve mal kaybına neden olduğu bildirildi. Suudi Arabistan Sivil Savunma İdaresi’nden yapılan açıklamada, ülkenin kuzeybatısında yer alan Tebuk ve Medine-i Münevvere şehirlerinde sel nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi. Aynı açıklamada, 5 günde Tebuk'te 271 kişinin su altındaki alanlardan kurtarıldığı bildirildi. 

BAE Demir-Çelik Ürünlerindeki İthalat Vergisini Artırıyor...

BAE, yerel çelik endüstrisini korumayı amaçlayan anti-damping stratejisiyle inşaat demiri ve çubuk demir üzerindeki ithalat vergilerini yüzde 5'ten yüzde 10'a yükseltti. 

Suudi Arabistan ve BAE Ortak Dijital Para Hazırlığında...

Suudi Arabistan Para İdaresi (SAMA) ve BAE Merkez Bankası, ortak bir dijital para birimi oluşturma planları hakkında daha fazla detay açıkladı. Projenin Suudi Arabistan ile BAE arasındaki finansal anlaşmalarda dağıtılmış muhasebe teknolojileri aracılığıyla kullanılacağı belirtildi. Ayrıca, sözkonusu proje, iki ülkenin merkezi finansal transfer sistemleri için bir yöntem olarak, bankaların finansal havale işlemlerinde doğrudan etkileşimde bulunmalarını sağlayacak. 

Suudi Arabistan’da Ulaşım Altyapısına Büyük Yatırım...

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı, Hükümetinin önümüzdeki 11 yıl içerisinde ulaştırma altyapısı projeleri için ayrılan bütçeyi 135 milyar riyale (36 milyar $)  yükseltmeyi planladığını belirtti. Bu hedef, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar sanayi kapasitesini ve ulaşımını genişletmek için cumartesi günü açıklanan 1.6 trilyon riyallik planın bir parçası.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel