22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sanal oyunlara denetim

Son Güncelleme: 25 OCAK 2019 - TSİ 10:33

Çocukları ölüme dahi sürükleyebilen ve sanal ortamda bir virüs gibi yayılan sözde oyun akımlarına karşı çalışmalar yoğunlaştırıldı. Ailelere de büyük görev düşüyor...

Ömer Fatih Sayan, "Bu konuda ilk önce ailelere iş düşüyor, aileler çocuklarını sanal ortamda iyi takip etmeliler. Eskiden çocuklar sokakta şekerle kandırılırdı, şimdi şekerle kandırma işi online ortama taşınmış durumda" dedi.

Sözde oyunların tarayıcı tabanlı olmadığı, sabit bir internet sitesinin bulunmadığı, indirilip kurma şeklinde çalışmadığı ve resmi bir satışının olmadığının belirlendiğini anlatan Sayan, "Bu nedenle oyunun kaynağına doğrudan ulaşılamamakta ve böyle bir yapıda çalışan sözde oyunun BTK tarafından engellenmesi mümkün olamamaktadır" dedi.

Sayan, arama motorlarında bu tür oyunlara yönlendirici nitelikteki reklam içeriklerinin kaldırılmasına ve çocukların bilinçlendirilmesine yönelikte çalışmalar yapıldığını belirterek, bu kapsamda çocukların interneti ve dijital oyunları daha güvenli kullanmaları için birçok etkinlik ve çalışma yapıldığını sözlerine ekledi.

Sabah