13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yapay zekâ için 2050 öngörüleri

Son Güncelleme: 8 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:03

Avustralya merkezli New South Wales Üniversitesi profesörü Toby Walsh, yapay zekânın toplumumuzu nasıl değiştirceğine dair öngörülerini paylaştığı bir kitap çıkardı. "Akıllı Piyanodan Katil Robotlara Yapay Zekâ" adını verdiği kitabında insanlığın bilgisayarların düşünme kabiliyetini olduğu bir geleceğe uyurgezer biçimde ilerlediğini ileri süren yapay zekâ uzmanı Walsh 2050'de, içerisinde yaşacağımız toplum hakkında öngörülerde bulundu.

İşte Prof. Walsh'un 2050 yılı öngörüleri:

İNSANIN ARABA KULLANMASI YASAKLANACAK

Trafik kazalarının yüzde 95'inin insan kusurundan kaynaklandığına dikkat çeken Walsh, insanların araba kullanmasının yasaklanacağını ileri sürüyor. Bu sayede yol güvenliğinin artacağını söyleyen profesör, insanların araba kullanma kabiliyetini kaybedeceğini belirtiyor.

HER GÜN DOKTOR KONTROLÜNDEN GEÇECEĞİZ

Giyilebilir sağlık cihazlarındaki gelişmelere dikkat çeken profesör, gelecekte bilgisayarın doktorumuz olacağını ve bize günlük tavsiyeler vereceğini öngörüyor. Akıllı saatlerin nabzımızı, kan basıncımızı ve diğer yaşamsal değerlerimizi ölçeceğini söylenen Walsh, "Tuvaletler otomatik olarak dışkıları analiz edecek" diye konuştu.

İŞE ALIM VE İŞTEN ÇIKARMA BİLGİSAYARLARDA

Bilgisayarların işe alımlardan ve işten çıkarmalardan sorumlu olacağını iddia eden Prof. Walsh, "Onlara çoktan güvenmiş durumdayız ki bu hayatımızda aldığımız en önemli kararlardan biri" ifadelerini kullandı.


Sabah