19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Fındık üretiminde Türkiye önde

Son Güncelleme: 31 EKİM 2019 - TSİ 09:51

Fındık üretimiyle bu yıl dünyadaki üretim payını yüzde 70’e çıkaran Türkiye’de, ihracatta önemli bir artış bekleniyor. Geçen sezon 500 bin tonluk üretim ile verim ve ihracat payı azalan Türkiye, bu sezon 800 bin tona yaklaşması değerlendirilen üretimiyle dünyada en çok verim artışı yaşayan ülke oluyor.

Sektör temsilcilerinden Ali Haydar Gören, Türkiye’nin bu yıl üretimiyle rakipleri ile arasındaki arayı açacağını kaydederken, “Dünya fındık üretiminde Türkiye’nin en yakın rakibi olan ve geçtiğimiz yıl 125 bin ton fındık üretimi ile dünya pazarından yüzde 14 oranında pay alan İtalya’da bu yıl üretimin 100 bin tona gerilemesi, dünyadaki payının ise yüzde 9 seviyesine düşmesi bekleniyor. Bir diğer rakip ülke olan Azerbaycan’ın üretiminin ise bu yıl 68 bin tondan 42 bin tona, pazar payının da yüzde 7’lerden yüzde 4 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor” dedi.

Zararlılarla mücadele

Fındıkta daha kaliteli ve daha fazla üretimin sürdürülebilir hale gelmesini, fındığın faydalarının daha iyi anlatılması ve kullanım alanının artırılması gerektiğinin altını çizen Ali Haydar Gören, Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki liderliğini kaybetmemek için verimli ve kaliteli üretimden vazgeçmemesi gerektiğini söyledi. Gören, “Son zamanlarda en önemli sorun ise bahçelerdeki zararlılar. Fındığı tehdit eden bu zararlılara karşı zirai mücadeleye devam etmeliyiz. Hatta alan bazlı desteklemelerde bahçesinde zirai mücadele veren üretici daha iyi desteklenmeli” dedi.

Milliyet