6 Şevval 1439 | 20 Haziran 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Orta Afrika’da kıtlık ve soykırım tehlikesi

Son Güncelleme: 2 NİSAN 2014 - TSİ 11:33

Müslüman dini lider Layama barış için yola çıktıklarını belirterek, uluslararası toplumu harekete geçirmek için Almanya’ya geldiklerini söyledi.

Ülkelerinde insanların birbirleriyle uzlaşmasına katkı sağlamak istediklerini belirten Layama, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde siyasetin toplumda derin bir ayrışmaya neden olduğunu, yapacakları projelerle halkın yeniden uzlaşmasını sağlamak istediklerini kaydetti. “Ülkede kıtlık ve soykırım tehlikesi var” diyen Layama, çiftçilerin, yaşanan olaylardan korktuğundan dolayı ekin yapmadıklarına dikkati çekti.

Başkent Bangui’nin dışında devlet düzeninin önemli ölçüde yıkıldığını ifade eden Nzapalainga, barışın tesis edilmesi için şiddet uygulayanların hesaba çekilmesini istedi. Halka gerçeklerin anlatılması ve adaletin sağlanması gerektiğini ifade eden Nzapalainga, yapılanların cezasız kalması durumunda insanlarda nefretin kalıcı olacağına dikkati çekti. Halen Müslümanlara yönelik katliamların devam ettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yüzlerce Müslüman hayatını kaybetti, yüz binlerce kişi de yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Millî Gazete