19 Rebi'ül-evvel 1441 | 16 Kasım 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İç piyasada kurbanlık sevkiyatı başladı

Son Güncelleme: 4 EYLÜL 2013 - TSİ 15:10

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Kars'tan Kurban bayramının yaklaşması dolayısıyla 80 kente günlük ortalama 2 bin büyük ve küçükbaş hayvan sevkiyatı yapılıyor.

Hayvan varlığı bakımından ülkenin ilk 5 kenti arasında yer alan Kars'a gelen besiciler, fiyatı ortalama 2 bin-6 bin TL arasında değişen hayvanları tırlara yükleyerek özellikle batı illerine götürüyor.

Gıda, Tarım ve Havyancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, yaptığı açıklamada, Kurban bayramına yaklaşılması dolayısıyla kentteki hayvan pazarlarında hareketlilik yaşanmaya başladığını söyledi.

Kars'ta 600 bine varan hayvan sayısına sahip olduklarına dikkati çeken Düzgün, bölgede meraya dayalı hayvancılığın yoğun olarak yapıldığına değinerek, "İlimizdeki besicilerimiz nisan ayından itibaren hayvanlarını meralara çıkarırlar ve eylül ayının ortalarına doğru da yetişmiş hayvanlarını köylerine getirirler. Besicilerimiz daha sonra hayvanlarını kurbanlık olarak satılması için görücüye çıkarırlar" dedi.

Düzgün, yetiştiricilerin beklememesi ve mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade ederek, kontrol, belge çıkarım ve belgenin tazmininde 6 veteriner hekimin görev yaptığını ifade etti.

Kurbanlık fiyatlarının hayvanın kilosuna, yaşına ve cinsiyetine göre değiştiğini anlatan Düzgün, "Şu anki fiyatlarımız 2 bin ile 6 bin TL arasında değişiyor" diye konuştu.

Dünya Bülteni