23 Şevval 1440 | 26 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Telefonlar sofradan uzak tutulmalı

Son Güncelleme: 19 ARALIK 2016 - TSİ 11:21

Akşam yemeklerinde aile fertlerinin elektronik cihazları masadan uzak tutmaları halinde çocukların akademik başarısı artıyor, daha az davranış sorunu yaşıyor, madde bağımlılığı riski de düşüyor...

ABD ve İngiltere’de çeşitli programlar, dijital çağda büyüyen çocukların sağlıklı bir gelişim göstermesi için çalışmalar yürütüyor. Bu yolda yapılan çalışmalardan dikkat çekici projelerden biri, akşam yemeklerinde aile fertlerinin tüm elektronik cihazları masadan uzak tutmalarını amaçlayan ‘Device Free Dinner’ (Aletsiz akşam yemeği) projesi.

Teknolojik bir cihaz kullanmadan sadece yemeğe ve ailesine odaklanmasını amaçlayan proje ile, çocukların akademik başarısının arttığı, daha az davranış sorunu yaşadığı, madde bağımlılığı riskinin düştüğü ve daha sağlıklı bir yeme alışkanlığı geliştirdiği vurgulanıyor.

İyi aile olmanın temeli

Türk uzmanlar da projenin ailelere iyi bir aile olmak adına bir şans verdiği konusunda ortak görüşe sahip. Anadolu Üniversitesi’nde bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi üzerine çalışan Prof. Dr. Ferhan Odabaşı, hızlanan yaşam biçimi ile zihinlerin devamlı dolu olduğunu ve dikkatlerin çabuk dağıldığını cihazların olmadığı bir akşam yemeğinin aile için iyi bir egzersiz olacağını belirtti. “Devamlı elinde akıllı telefonla oturan bir ebeveyn görürse çocuk da onu yapar” diyen Odabaşı, “Bu durum çocuğun akıllı olduğunu gösterir, çocuk uyum sağlıyor. Ama aile bundan vazgeçebilirse, güzel bir rol model olabilir” dedi.

Milliyet